22. avgust 2021 – Akcija spašavanja ribe i riblje mlađi i njeno premeštanje u glavne rečne tokove simbolično je nazvana „Milion jedinki riblje mlađi u 2021. godini vratimo Dunavu i Savi“. Tokom prošle nedelje zaposleni u Javnom preduzeću “Vojvodinašume“ su realizovali još jednu takvu akciju translokacijom ribe i riblje mlađi iz od reke sada odovojenih rukavaca u glavno korito Dunava.
SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“ se nalazi na levoj i desnoj obali reke Dunav, na njegovom srednjem toku kroz Srbiju od 1.250 do 1225 km. Rezervat zahvata prostrano inundaciono područje reke Dunav pored naselja Kovilj i Petrovaradin, po kojima je i dobio ime. Predstavlja najveći očuvani ritski kompleks koji se celom površinom nalazi u plavnom području reke Dunav (nebranjeni deo). Rezervat ima dve odvojene celine koje povezuju tok reke Dunav. Petrovaradinski rit čini manju celinu rezervata i nalazi se uz desnu obalu Dunava, dok znatno veći deo rezervata, koji je smešten uz levu obalu Dunava čini Koviljski rit. Osnovne karakteristike rita su, između ostalih, izuzetno prirodno plodište riba, kao i stanište riba tog dela toka Dunava u svim fazama njihovog razvoja. Po katastru ribolovnih voda iz 2017. godine, područje SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit“ ima više od 90 različitih ribolovnih voda na oko 379,05 hektara bara, agli i tonja i 38 kilometara u rukavci ma i kanalima.
U ovoj akciji realizovano je spašavanje i translokacija dela zaostale riblje mlađi i ostalih jedinki autohtonih vrsta riba iz odsečenih bara Kenderat, Dugaja i Aleksina bara sa Koviljskog dela rita u glavno korito reke Dunav.
Oprema i ljudstvo se premeštaju na nove lokacije, da bi do kraja avgusta i početkom septembra realizovali još nekoliko akcija spašavanja i premeštanj riblje mlađi. Naredna akcija biće na području “Apatinskog rita“ na reci Dunav, zatim razliv reke Dunav na području “Monoštorskog rita“ i verovatno, ukoliko vodostaji budu optimalni, završetak ovogodišnje akcije „Milion jedinki riblje mlađi u 2021. godini vratimo Dunavu i Savi“, biće u razlivu reke Dunav na području SRP “Deliblatska peščara“.
Nekom ovo na prvi pogled možda izgleda kao mešanje u prirodne procese, ali čovek se davno umešao u to. Na žalost, to mešanje je uglavnom ostavljalo negativne posledice na prirodu. Isušivanje zemljišta za potrebe poljoprivrede, infrastrukture, urbanizacija priobalja, eksploatacija materijala iz korita reka i slične aktivnosti su dovele prirodu u situaciju da joj je potrebna pomoć. A to ljudi iz JP „Vojvodinašume“ upravo čine.
Informacija i foto: JP „Vojvodinašume“